niedziela, 1 czerwca 2008

Ahimsa - Ducha nie gaście

Ahimsa 91
"Jeden z ciekawszych przedstawicieli sceny niezależnej pierwszej połowy lat 90. Ahimsa to słowo pochodzące z hinduizmu oznaczające etyczną zasadę niewyrządzania zła, której muzycy są wierni.

Zespół powstał w 1989 roku w Warszawie z inicjatywy Tomka "Torcika" Grewińskiego (dr) i Tomka "Bolka" Sierajewskiego (g). Wkrótce dołączył do nich młodszy brat Torcika - Mirosław "Miro" Grewiński (bg). Do 1993 roku grupa miała problemy ze znalezieniem odpowiedniego wokalisty. W pewnym momencie działalności grała nawet wyłącznie muzykę instrumentalną. Jeden z kolejnych wokalistów Paweł "Gruby" Krawczyk - został drugim gitarzystą Ahimsy. W tym czasie grupa utworzyła firmę fonograficzną Harmony Records i własnym sumptem wydała dwie kasety ("Słońce świeci dla wszystkich" - jedyne nagrania z wokalistką Ingą, "Live Reitschule') oraz dwie winylowe EP-ki ("Daleko", "Sami przed sobą").

W 1993 roku doszedł do zespołu Andrzej "Mazi" Mazurowslci (voc). Kłopoty z wokalistami skończyły się i grupa przygotowała pierwszą płytę "Ducha nie gaście", opublikowaną w kwietniu 1995 roku. Zawierała ona głównie materiał znany z wcześniejszych wydawnictw zespołu, będąc przekrojem przez kilka lat działalności. Choć utwory zostały nagrane jeszcze raz, zauważało się niespójność i brak obycia muzyków w studiu.

Zespół wziął udział w festiwalu zorganizowanym przez Jurka Owsiaka Przystanek Woodstock, a jego nagrania znalazły się na kasecie "Czymanowo '95 - Przystanek Woodstock Live vol. 1", która wyszła w roku 1996. W Przystanku Woodstock, tym razem zorganizowanym w Szczecinie, Ahimsa uczestniczyła również rok później, co "potwierdził" dokumentujący imprezę album, zawierający "Czyś byłś tyś". Utwór ów trafił też na słabą płytę "HokusPokus" (97), na której zespół dał dowód swej fascynacji psychodeliczną muzyką Kyuss. Autorką dwóch tekstów z "HokusPokus" była Kayah - życiowa partnerka Torcika.

Ahimsa występowała w programie telewizyjnym "Animals" i propagowała zdrowy, zgodny z naturą styl życia. Jeszcze w początkowej fazie działalności członkowie zespołu brali udział w demonstracjach i pikietach przeciw wiwisekcji i corridzie oraz w akcjach antyfutrzarskich.

Ahimsa wielokrotnie koncertowała za granicą - w Czechosłowacji, Rosji, Niemczech, Francji, Danii, Austrii i Włoszech. Poprzedzała także polskie występy znanych zachodnich zespołów z kręgów niezależnych - Bad Brains, NoMeansNo, Assassins Of God, So Much Hate, MDC."