sobota, 9 lutego 2008

Klinika - Ultimo

Zespół KLINIKA powstał wiosną 1993 roku w skałdzie, z którego do dnia dzisiejszego pozostał tylko Rodżer (gitarzysta). Muzyka, którą wtedy gra kapela to melodyjny punk rock z elemantami reggae i nowej fali. Bardzo szybko w zespole dochodzi do zmian personalnych, których nota bene przez cały okres działalności grupy jest bardzo dużo. W swoją 1-szą rocznicę istnienia, w KLINICE pojawia się nowa wokalistka i autorka tekstów, która wraz z Rodżerem i późniejszą skrzypaczką Aśką tworzą trzon zespołu do dziś. W 1995 roku zespół nagrywa utwory na kasetę pt. "ULTIMO", która ukazuje się na początku następnego roku nakładem ENIGMATIC TAPES. Tuż przed nagraniem do grupy dołącza skrzypek, co sprawia, że w muzyce zaczynają się pojawiać folkowe elementy. Kaseta "ULTIMO", mimo, że jest wydawnictwem pod każdym względem amatorskim, sprzedaje się w ponad 3- tys. nakładzie. W zespole dochodzi do kolejnych zmian personalnych. Pojawia się m.in. wspomniana wcześniej skrzypaczka Aśka. Na przełomie 1997-1998 roku grupa nagrywa swoją 1-szą profesjonalną płytę., która zostaje zatytułowana "TOURDION". W kwietniu 1998 roku wydaje ją na kasecie i CD największa polska wytwórnia punk rockowa NIKT NIC NIE WIE.
Od tej pory grupa dość dużo koncertuje w Polsce i za granicą (Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Czechy, Słowenia, Słowacja). Utwory KLINIKI pojawiają się na licznych składankach w Polsce, Europie, ale także w Ameryce Południowej i Północnej.
Lata 2002- 2003 to - mimo, że zespół dorabia się własnego studia nagraniowego - bardzo trudny czas dla KLINIKI. Nie wychodzi zaplanowana na ten okres płyta "AKWEN 116", natomiast latem 2002 w drodze na festiwal w Luzy we Francji grupa ma wypadek samochodowy, który powoduje straty w sprzęcie muzycznym i instrumentach. Kapeli ciężko jest się po tym wszystkim pozbierać. Mimo to w kwietniu 2003 grupa gra we Wrocławiu koncert z okazji swego 10-lecia, na który przychodzą tłumy ludzi. Zwieńczeniem trudnego okresu są kolejne zmiany w składzie zespołu.
W roku 2004 warto odnotować 6-koncertową trasę: Francja-Szwajcaria-Niemcy, z czego ciekawostką był występ na festiwalu kultury polskiej w Saint-Vallier. Na ukończeniu jest singiel, który ukaże się tak szybko jak to możliwe. Nasze plany koncertowe to m.in.: mini-traska Czechy, Węgry, Austria, Chorwacja w lutym, Niemcy/Austria w czerwcu i być może Finlandia w lipcu. Jest dobrze!

2 komentarze:

Gilberto von Mamerto pisze...

Hello from Chile,

many thanks for this album, Klinika good group.


good luck and force!

Rock Anti Mili (1988, v/a Anti Obligatory Militar Services,Ateneu Poble Sec, Catalunya - Cataluña, Spain)

http://rapidshare.com/files/91053253/Rock_Anti_Mili__1988_.rar


Putrefacción Intestinal: demo 1999 (Chilean hc grind punk)

http://rapidshare.com/files/45641052/Putrefacci_n_Intestinal__1999_aprox._Chile_.rar


Power Age: The Last Dove 7'(1987)

South African Punk Activist band in the apartheid era:

http://kotuha.com/file/6tmMu-ove---7--Power-Noize-R.-march-1987--S.-Africa-.html

Anonimowy pisze...

Witam! :) ja mam pytanie do Ciebie Piter. jakim sposobem zgrywasz muze z kasety na mp3? tez mam sporo starych kaset i szkoda mi niszczyc tasmy, daj znac. Pozdro!