czwartek, 3 stycznia 2008

Rozmowy o realnych utopiach


16 grudnia, odbył się kolejny z cyklu odczytów pod tytułem "Rozmowy o realnych utopiach". Tym razem gościem był Jarosław Urbański, prowadzenie Maciej Gdula. Na poprzednich spotkaniach gościli: Jacek Żakowski i Janusz Czapiński.

Horyzont wyobraźni politycznej w Polsce skazuje nas na wybór między naszością a normalnością. Możemy bronić polskości albo domagać się powrotu do normy rozumianej tak, że o swoje życie każdy powinien troszczyć się indywidualnie. Te dwa światy doskonale się uzupełniają i jeden żyje w strachu przed drugim. W debacie publicznej brak przestrzeni na pomyślenie jakiejś organizacji wspólnego życia, która wymykałaby się dusznej wspólnocie i unikała chłodnego indywidualizmu. Wyjść poza tę alternatywę można, tylko wymyślając inne, lepsze światy, utopie. Polityka dziś oznacza odwagę, aby marzyć.

Jarosław Urbański (ur. 1964) - socjolog i działacz społeczny. W latach 80. działacz opozycji w ruchu Wolność i Pokój. Współzałożyciel Federacji Anarchistycznej, Stowarzyszenia "Objector" i związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Silnie związany z poznańskim squatem Rozbrat. Autor licznych publikacji dotyczących tak różnorodnych obszarów, jak: logika funkcjonowania globalnego kapitalizmu, problemy samoorganizacji i ruchu związkowego, zagadnienia ekologiczne, przestrzeń miejska i wolne osadnictwo (m.in. Globalizacja i konflikty lokalne - analiza przebiegu dziesiątków lokalnych protestów społecznych, jakie miały miejsce w ostatnich latach w związku z globalizacją gospodarki; Odzyskać miasto. Samowolne osadnictwo, skłoting, anarchitektura - opowieść o ruchach społecznych starających się "odzyskać", utracone na rzecz władzy i biznesu, "tereny miejskie"). Motywem łączącym te rozważania jest przekonanie o możliwości stworzenia nowego ładu społecznego opartego na samoorganizacji i pozwalającego na realizację ideału wolności. Publicysta prasy związkowej i lewicowej (m.in. " Recykling Idei", "Nowy Robotnik", "Trybuna Robotnicza").

Maciej Gdula - socjolog i publicysta, członek zespołu "Krytyki Politycznej".

Zapis dźwiękowy w formacie MP3 (44 MB) >>> można ściągnąć tutaj.

1 komentarz:

wege stok pisze...

Witam, czy mogę prosić o kontakt do Pana Jarosława? Piszę w sprawie zaproponowania wykładu podczas Tygodnia Wegetarianizmu 2016. Sprawa jest pilna. Dziękuję za odpowiedź. Mail: sylwia.wojda9@gmail.com