czwartek, 15 listopada 2007

ALTERGODZINA o Che Guevarze


ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupa "Społeczeństwo Aktywne". Dzisiejsza audycja poświęcona Che Guevarze do pobrania stąd:
altergodzina
Na Kubie Che Guevara jest traktowany jak największy bohater narodowy. Wokół osoby Che Guevary narosło wiele legend i mitów, oraz rodzaj kultu, objawiającego się głównie w umieszczaniu jego symbolicznego wizerunku na ścianach, ubraniach, plakietkach itp. Guevara stał się symbolem radykalnych ruchów lewicowych w Ameryce Łacińskiej i rewolty studenckiej z 1968 r. w USA i Europie Zachodniej.

Dla jego zwolenników jest on "wzorcem rewolucjonisty", który poświęcił swoje życie w bezkompromisowej walce o wcielenie w życie idei socjalizmu. Pomimo kontrowersyjnych poglądów politycznych, wielu docenia jego oddanie wobec wyznawanych przez siebie wartości a także troskę o potrzebujących . Obecnie bywa popularny wśród niektórych alterglobalistów, którzy widzą w nim bojownika walczącego o prawa biednych i przeciwstawiającego się Stanom Zjednoczonym (uważanym przez nich za główną przyczynę zła na świecie). Do dziś w wielu krajach Ameryki Łacińskiej śpiewa się ballady ku czci Che (np. pieśń Hasta Siempre Comandante Che Guevara w wyk. Buena Vista Social Club).

Jego przeciwnicy uważają go za terrorystę i zbrodniarza, który starał się zaprowadzić metodami partyzanckimi (przemocą) komunizm w kilku krajach Ameryki Południowej, nie licząc się z ofiarami swoich działań. Zwracają uwagę na prowadzone przez niego liczne egzekucje przeciwników politycznych, warto jednak zaznaczyć, że wszystkich jeńców wojennych wypuszczał wolno (co według niektórych było przyczyną jego klęski w Boliwii - jeden z wypuszczonych jeńców zdradził żołnierzom boliwijskim położenie oddziałów Che). Jego przeciwnicy podkreślają fakt, iż Che Guevara zachwalał "skuteczną nienawiść, która czyni z człowieka efektywną, działającą szybko, selektywnie i bezwzględnie maszynę do zabijania". Krytykowane są też koncepcje gospodarcze Che Guevary, których wprowadzenie w życie doprowadziło Kubę do poważnych problemów ekonomicznych.

Brak komentarzy: